Německý Ovčák Historie

        

1899

             1937

Současnost

HISTORIE :

Dnešní německý ovčák byl vyšlechtěn ze středoněmeckého a jihoněmeckého rázu ovčáckých psů. Moderní historie plemene je datována do roku 1899, kdy byl založen Spolek pro ovčácké psy(Verein für deutsche Schäferhunde). Jeho prvním prezidentem byl pruský jízdní rytmistr Max von Stephanitz, který byl dostatečně autoritativní, aby dokázal prosadit své představy o plemeni. Prvním psem zapsaným v plemenné knize NO byl ,,Horand von Grafrath  (původním jménem ,,Hektor Linksrhein  ),jehož majitelem byl právě Stephanitz. Během prvních 25 let existence této plemenné knihy bylo zapsáno 48 000 jedinců,což bylo v kynologii tehdejší doby něco nevídaného.

Povaha :

Jedná se o povahově vyrovnaného psa pevných nervů, sebevědomého, ale pozorného a ovladatelného. Měl by vynikat chutí do práce a učenlivostí. Musí mít odvahu, bojovnost a tvrdost, nezbytnou k praktickému využití ve strážní, vojenské či policejní službě.

Využití :

Německý ovčák je jedním z nejvšestrannějších pracovních plemen tradičně využívaných i nejrůznějších bezpečnostních složek ať již jako pes obranný a hlídací, tak i pro svůj vynikající čich jako stopař, pro vyhledávání omamných látek, výbušnin či detektor hořlavin na požárništích. V civilním sektoru je hvězdnou stálicí sportovní kynologie (IPO,NZŘ,SChH apod.). Setkat se s ním lze i v ostatních kynologických disciplínách jako jsou agility, obedience, dogdancing apod. ,ale zde většinou na vrcholové úrovni nezaznamenává větších úspěchů. Je tradičně užíván k samostatnému střežení objektů, ale v současné době jsou vhodnější plemena k tomuto účelu vyšlechtěná, protože německý ovčák je po generace chován pro aktivní spolupráci s člověkem.

Německý ovčák-standard FCI č.16  

Země původu: Německo
Klasifikace FCI: |.skupina-ovčáci,|.sekce-ovčáci se zkouškou z výkonu.
Celkový vzhled: pes střední velikosti,poněkud obdélníkového formátu,silný,dobře osvalený.
Hlava: klínovitého tvaru s úplným chrupem,nůžkový skus.Oko středně velké,co nejtmavší,ucho vzpřímení,středně velké.
Trup: pevný,vodorovný,zcela lehce spadající hžbet až ke slabě spadající zádi.
Hrudník: přiměřeně široký,spodní část dlouhá a výrazná,žebra přiměřeně klenutá.
Ocas: dosahuje nejméně k hleznu.Nesen svěšený v mírném oblouku,při vzrušení a pohybu poněkud výš,nepřesahuje však horizontální linii hřbetu.
Hrudní končetiny: ze všech stran rovné,zepředu dokonale rovnoběžné.
Pánevní končetiny: postavení poněkud posunuté dozadu.
Barvy: černá s červenohnědými,hnědými,žlutými až světlešedými znaky.Celočerná,jednobarevně šedá,nebo šedá s vlkošedým zbarvením.S černým sedlem a maskou.
Osrstění: patrová srst s podsadou.
Velikost/hmotnost:

  • psi:   60-65 cm,30-40 kg
    feny: 55-60 cm,22-32 kg

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. INFORMACE

EU Cookie Directive Module Information